Hasır Bantlı konveyörler ergonomik kullanımı nedeni ile en çok tercih edilen konveyör türlerinden birisidir.

Gıda sektörü başta olmak üzere ilaç sanayi, ambalaj, paketleme, plastik, makina gibi birçık sektörde kulanılabilmektedir. Bu konveyörde kullanılan modüler plastik hasır bantlar bir çok şeşidi büntesind bulundurmaktadır. Dönüş konveyöründe kullanılan bantlar, yıkamanın olduğu yerde kullanılan bantlar,sıcaklığın yada soğuk ortamın olduğu yerde kullanılan bantlar, ağır yada hafif yüklerin olduğu yerde kullanılan bantlar gibi daha bir çok çeşidi bulunmaktadır. Modüler olması sebebiyle servis, bakım ve kullanım açısından kolaylık sağlar. Bu tip konveyör tipleri çok çeşitlilik göstermektedir.

Kapalı yüzey yüktaşıma bantları, süzgeçli tip yıksma bantları, paletli tip açılı ürün taşıma,v.b birçok  tipleri olduğu gibi 9 mm den 76.2 mm ye kadar değişken adımlarda ihtiyaca göre farklı tipleri mevcuttur.

Pratik Bilgiler

Bu sistemler kullanılacak sektör, yer ve ortama göre bir çok çeşidi içerisinde barındırdığından son yıllarda en yaygın kullan konveyör sistemi haline gelmiştir.

Örneğin;

Asetal tip bantlar -40°C sıcaklıklarda şoklama Spiral konveyörleri, Freezer ve IQF lerde kullanılabilmektedir

Polipropilen bantlar;+90° C lerde fırından çıkan sıcak ekmek taşıma konveyörlerinde yada başka bir ortamda kullanılabilir.

Polietilen bant ile Et parçalama Hatlarında açık et taşımada kullanılabilir. -40°C sıcaklıklarda çalışabilmektedir.

Hasır Bantlı Dönüş Konveyörleri

Dönüş yapabilen bantlarla bütün dönüş konveyörlü hatlarında kullanılabilmektedir. Hasır bantlı Dönüş konveyörlerinde bilinmesi gereken bir nokta vardır. Bu tip konveyörler pvc, kauçuk, tel yada poliüretan bantlı konveyörlerde olduğu gibi bir dönüş sağlanamaz. Dönüş Konveyörünün girişinde ve çıkışında mutlaka düz kısımlar olmalıdır. Bu düzlük Kısımlarının ölçüleri bantın markasına ve alınan firmanın verdiği katalog değerlerine göre değişmektedir. Bu değer bantın genişlik lçüsü ile doğru orantılı olarak artar yada azalır. Aynı oran konveyün radüs değeri içinde geçerlidir.

Örneğin; 600 mm genişliğinde bir hasır bantlı dönüş Konveyörü yapmak istiyoruz. Konveyörünr. Genişliğini B , dönüşş radüsüne R, düz Kısımlar içinde L olarak adlandıralım. Aldığımız bantın katalog değerleri dönüş radüsü bant genişliğinin 1.6 katı olarak değer gössteriyor olsun. Bu durumda yapacağımız konveyün iç radüsü;

R=Bx1.6 R=600x1.6 R=960 mm dir L=Bx1.6L=60x1.6 L=960 mm olarak imal edilmelidir.