Bantlı Konveyör sistemleri çok çeşitli olup oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.Pvc Bantlı, Poliüretan Bantlı, Kauçuk Bantlı, Silikon Bantlı, vb. gibi kullanım alanı ve tipine göre değişik çeşitleri bulunmaktadır.

Pvc Bantlı Konveyörler, genel amaçlı olarak paket, kolilerin taşınmasında, yüksek sıcaklıkların olmadığı yerlerde kullanılmaktadır. Bant kalınlığı ve rengi yine çalışma şartlarına ve ortamına göre değişir. Gıdaya uygun (FDA lı) olarakta üretilmektedir. Genellikle düz ve küçük açılı yerlerde kolaylıkla kullanılmatadır. Fazla açılı kısımlarda ise üzerine profil yapıştırılmaktadır. Bu tip konveyörler Alüminyum, Paslanmaz ve ST 37 boyalı şase olarak üretilebilmektedir.

Konveyörler düz ve açılı üretilebildiği gibi 90°, 180° dönüş konveyörleri olarakta üretilebilmektedir. 30°, 45°, 60°, 75° lik ara özel dönüş konveyörleride üretilebilmektedir. dönüş konveyörleri konik tamburlu üretildiği gibi özellikle gıra sektöründe üretim hatlarında kullanılan düşük çaplı bıçak sırtı dönüş konveyörleri olarakta üretilebilmektedir.

PVC ve Poliüretan Bant türleri 80-90 °C sıcaklık ortamlarında çalışabilmektedir. Pvcvbantlar 1.5 mm den 8 mm ye kadar üretilebilmekte, poliüretan bantlar 0.6 mm den 2.2 mm ye kadan kullanılmaktadır.

Kauçuk Bantlı Konveyörler; ağır sanayi konveyörleridir. Çok uzan ebatlarda tek motor ve şase üzerinde imal edilebilmektedir. Kum ocaklarında, çimento fabrikalarında, katı atık tesislerinde, tersanelerde, maden ocaklarında, kısmen havalimanlarında kısacası yükün darbenin olduğu ve ortam şartlarının ağır olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Genellikle boyalı olarak üretilmektedir. Çoğunlukla sürtünmeyi azaltmak için altı rulolu olarak imal edilmektedir. Kullanılacak ortama göre yağa dayanıklı, aşınmaya dayanıklı vs. gibi özellikleri ve kalınlıkları değişebilmektedir.

Silikon Bantlı; genellikle, ürünün yapışma riskinin olduğu ortamlarda kullanılmaktadır. Sakız ve şeker imalatı yapan firmalarda yaygın kullanılmaktadır. Gıdaya uygun olup paslanmaz ve alüminyum gövde olarak imal edilebilmektedir.

 Konveyörler, sıcaklığın fazla olduğu ortamlarda kullanılmaktadır.

Yukarıda basit örneklerle açıklanan bant tipleri dışında birçok değişik özelliklerde bant ve bantlı konveyörler üretilebilmektedir.

Burada sizin ihtiyacınız ve kullanmak istediğiniz amac bizim için çok önemlidir.