Bu konveyör sistemleri tane büyüklüğü küçük olan malzemelerin bir yükseklikten başka bir yüksekliğe aktarılmasını sağlamaktadır. Elevatör sistemleri PVC Bantlı Elevatör sistemleri, Modüler Bantlı Elevatör sistemleri ve Modüler Bantlı Kovalı Elevatör olmak üzere 3 farklı tipte elevatör sistemi imalatını yapmaktayız. Bu sistemleri tercihi için ürün, ürünün yapısı, ürünün tane büyüklüğü, taşıma kapasitesi ve kullanım amacı gibi etkenler rol oynamaktadır.

Elevatör konveyörler genelde küçük çaplı ürünlerin taşınmasında kullanılmaktadır. Ürünleri yüksek bir alana aktardığı için eğimli bir şekilde imalatı yapılmaktadır. Kovalı elevatörler ise 90 derece gibi eğimle dik bir şekilde imal edilmektedir.

Elevatör Konveyörlerin Kullanım Alanları

  • Tarım Sektörü: Buğday, mısır, mercimek gibi tahıl ürünleri taşınmasında kullanılmaktadır.
  • İnşaat Sektörü: kum, çakıl gibi küçük taşların aktarılmasında kullanılır. Ayrıca büyük taşların taşınması için de imal edilen Elevatör konveyörlerin de imalatını yapmaktayız.
  • Maden, Taş Ocakları: kömür, taş gibi ürünlerin taşınmasında kullanılır.

Kovalı Elevatör Nedir, Nerede Kullanılır?

Silo, depo ve diğer alanlarda tarım ürünlerinin dikey olarak taşınmasında kullanılmaktadır. Toz ve granül gibi ürünlerin de taşınmasında kullanılmaktadır. Ağır yük taşınmasında kullanışlı konveyör sistemidir. Genelde bantlı ve kova şekilde imal edilen kovalı elevatörler zincirli tipleri de mevcuttur.  Kovalı Elevatör kapasitesi belirlenirken taşınacak ürünün ağırlığı, kova hacmi ve hızı göz önünde bulundurulmaktadır. Ağır yük gerektirilen kovalı elevatörlerde düşük hız ayarı tercih edilmektedir.

Elevatör Konveyör Özellikleri

  • Her türlü hava koşullarına karşı dayanıklıdırlar.
  • Özellikle tahıl taşıması yapılan konveyörlerde paslanmaz saçtan oluşmaktadır.
  • Gıda normlarına uygun kova sistemleri yapılmaktadır.
  • Uzun ömürlüdür ve ağır yüklere karşı dayanıklıdırlar.

Projelendirme ve Yapım Aşaması

Her işletmenin kullanım amacına göre özel dizayn edilmektedir. Manuel kontrollü, otomatik veya yarı otomatik şekilde istenilen ayarlarda yapılmaktadır. Yerinde tespit işlemleri ile imalatı yapılacak Elevatör konveyör sistemleri en doğru şekilde yapılmaktadır.

Firmamız tarafından ihtiyaç doğrultusunda istenilen açı ve uzunlukta Elevatör Konveyör sistemleri imalatı yapılır, uzman kadromuz ile yerinde montaj hizmeti vermekteyiz. Yüksek kalite ve dayanıklı sistemlerin kurulumu için telefon numaramızdan bilgi isteyiniz. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.