Dikey konveyörler dar alanda devamlı çalışan asansör mantığı ile katlar arası yada farklı kottaki yükseklikler arasında ürün taşımada kullanılır.

Dikey konveyör sisteminin klasik asansör sisteminden farkı ve artısı ile sürekli çevrim tamamlatabilmesi ve birden fazla taşıyıcı kullanılabilmesidir. Alt kademeden ard arda yüklenen ürünler sistemin yatayda ürünü alıp dikeyde ilerleyen paletler sayesinde ürünü yukarı çıkartır. Yukarıya çıkan paletler karşı yönde ilerleyerek sona gediğinde kıvrılarak aşağıya doğru dikey olarak iner. Bu çevrim sürekli tekrarlanmaktadır. O yüzden ürün taşımalarda hızlılık ve serilik sağlar. Sistem herikiyöndede ürün taşıyabilmektedir. Hem indirme hemde çıkarma olarak.

Dikey Konveyör sisteminin hem girişinde hemde çıkışında sisteme akuple konveyör sistemi bulunmaktadır.

Dikey Konveyör Sistemi, paket, kutu, kali,her çeşit palet, şekli bozulamayan çuval  ...vb. gibi düzenli geometrik ölçüsü olan ürünlerde kullanılır. Dağınık, açık ve çok küçük  ürün taşınması sakıncalıdır.

Dikey Konveyör Sisteminin giriş ve çıkışları iş güvanliği ve işçi sağlığı için uygun şekilde dizay edilerek gerekli önlemler alınarak üretilmektedir.

Dikey Konveyör sisteminin diğer diğer konveyörlerden ayıran en önemli özelliği şekilded anlaşılmaktadır.