Konveyör hatlarının yön değiştirdiği üretim hatlarında kullanılmaktadır.

Bu tür konveyörler;

Rulolu Dönüş Konveyörleri, Pvc ve Kauçuk Bantlı Dönüş Konveyörleri, Modüler Bantlı Dönüş konveyörleri, Hasır Bantlı Dönüş Konveyörleri olmak üzere yaygın olarak 90° Dönüş konveyörleri ve 180° Dönüş konveyörleri olmak üzere üretilmektedir.

Pvc Bantlı Dönüş Konveyörleri istenilen genişlik ve radüs ölçüsüne uygun, özel dıştan bant yataklama sistemi ile oluştutulmaktadır. gitiş ve çıkış tamburları konik olarak imal edilmektedir. standart  45°, 90°, 180° olarak üretilebilmektedir. Ayrıca Ara derecelerde özel üretilebilmektedir.

Rulolu Dönüş Konveyörleri, Düz ve Konik rulolu oarak üretilebilmektedir. ürünün düzgün dönüş sağlayabilmesi için konik rulolu yapmak esastır. Avare yada motor tahrikli olarak yapılabilmektedir. Metal, polietilen dizme, kauçuk yada poliüretan kaplamalı olarak rulolar kullanılabilmektedir.

 

Modüler Zincirli konveyörlerde genişlik artıkça çok sıralı olarak imal edilmektedir. Dış kısımdaki bant ile iç kısımdaki bantın dönüş hızı farklı oacağından hersıranın hızı eşitlenecek şekilde özel işlemler yapılmaktadır.

Hasır Bantlı Dönüş  Konveyörleri

Dönüş yapabilen bantlarla bütün dönüş  konveyörlü  hatlarında kullanılabilmektedir. Hasır bantlı Dönüş konveyörlerinde bilinmesi gereken bir nokta vardır. Bu tip konveyörler pvc, kauçuk, tel yada poliüretan bantlı konveyörlerde olduğu gibi bir dönüş sağlanamaz. Dönüş Konveyörünün girişinde ve çıkışında mutlaka düz kısımlar olmalıdır. Bu düzlük Kısımlarının ölçüleri  bantın markasına ve alınan firmanın verdiği katalog değerlerine göre değişmektedir. Bu değer bantın genişlik lçüsü  ile doğru orantılı olarak artar yada azalır. Aynı oran konveyün  radüs değeri içinde geçerlidir. Örneğin; 600 mm genişliğinde bir hasır bantlı dönüş Konveyörü yapmak istiyoruz. Konveyörünr. Genişliğini B , dönüşş radüsüne R, düz Kısımlar içinde L olarak adlandıralım. Aldığımız bantın katalog değerleri dönüş radüsü bant genişliğinin 1.6 katı olarak değer gössteriyor olsun. Bu durumda yapacağımız konveyün iç  radüsü;

 R=Bx1.6 R=600x1.6 R=960 mm dir L=Bx1.6L=60x1.6 L=960 mm olarak imal edilmelidir.