Rulolu Konveyörler; gerek yük kapasitesi yüksek gerekse çok yönlü kukllanımı olması amacı ile üretim, depo ve sevk hatlarında oldukça yaygın olarak kullanılabilmektedir.

Konveyörler Avare ve tahrikli olmak üzere iki farklı şekilde üretilmektedir.

Avare konveyörler; üzerlerine konulan yükler sürtünme kuvvetinin minimuma indirilerek operatör ve kullanıcıya bir yerden başka bir yere ürün taşımada kolaylık saplamaktadır. Bu sistemde bir insan yada operatörün itme kuvvetinden faydalanılır konveyör ise asıl yükü taşıyan ve harcanan kuvveti azaltan olarak görev yapar.

Tahrikli Rulolu Konveyörler; konveyör üzerindeki merdaneler kendi etrafında dönerek üzerine konulan yükün ilerlemesini sağlar. Burada rulo çapı, rulo aralığı taşınacak ürünün ağırlığı ve ebatlarına göre değişebilmektedir.

Bu sistem zincir tahrikli, kayış tahrikli olarak imal edilebilmektedir.

ruloların üzeri galvaniz, kauçuk, poliüretan, pvc yada polietilen kaplı olarak imal edilebilmektedir.

Tahrikli Rulolu sistemler 30°, 45°, 60°, 75°, 90° yada, 180° dönüş konveyörleri olarak imal edilebildiği gibi yine 90° ve 180° aktarma sistemlerine uygun olduğundan üretim hatlarında ve fabrika otomasyonlarında yaygın olarak kullanılabilmektedir.

  

Rulolu Konveyörlerin yük taşıma kapasiteleri Rulo çapları, rulo aralıkları, rulo et kalınlığı, genişlik ve konveyör uzunluğuna göre değişmektedir. Ağır Yük Konveyörleri olarak tercih edilen Rulolu konveyörler özellikle palet taşıma sistemlerinde, fabrika otomasyonlarında aktarma ve sorter sistemlerinde de yaygın olarak kullanılmaktasır.

             

                   Rulolu Döner Tabla Sistemi                                               Rulolu Palet Taşıma Konveyörü

Palet taşıma uygulamalarında yaygın olarak kullanılıp döner tabla sistemi olarakta kullanılabilmektedir. Forklift ve Transpaletli yükleme boşaltmalarda büyük kolaylık sağlamaktadır.